Retailere sælger ikke kun produkter længere
– de bygger ”tribes”
“It’s no longer just about experiences. You have to create tribes.”
Sådan lød det fra Steven Tan, President for SM Supermalls, på scenen til NRF APAC – og måske ramte sætningen så rent, fordi den pegede på noget, retailbranchen ofte glemmer midt i samtalerne om AI, data, personalisering, frictionless commerce og digital acceleration.
Mennesker vender ikke kun tilbage til fysiske butikker og shoppingcentre, fordi de har brug for at købe noget. De vender tilbage, fordi de vil føle noget. Fordi de vil spejle sig i andre. Fordi de vil høre til.
Det er her, “tribe-effekten” bliver interessant. Ikke som endnu et smart begreb i marketingværktøjskassen, men som en dybt menneskelig drivkraft, der rækker længere tilbage end loyalitetsprogrammer, kampagneplaner og omnichannel-strategier. Den rækker tilbage til vores tidligste historie – til dengang fællesskabet ikke
